Czym jest zoom

Zoom to nic innego jak powiększenie, które w praktyce ma służyć nam w prostym celu w taki prosty sposób o wiele łatwiej możemy wykadrować najważniejsze szczegóły, które dopiero po powiększeniu stają się dla nas bardziej widoczne. Wyróżniamy przede wszystkim 2 rodzaje zoomu.

Zoom optyczny

Jest to nic innego jak krótkość ogniskową jest to wartość powiększenia, która daje nam pewne informacje, o ile możemy zwiększyć daną ogniskową w ogólnym obiektywie zmiennoogniskowy. Warto też zauważyć, że tego typu obiektywy są dłuższe. Nie jest to takie typowe przybliżenie, zwłaszcza że określa się tylko skalę co służy nam za zwyczajną regulację. Oczywiście tego typu obiektywy są mniej dokładnie niż jakikolwiek inny zoom cyfrowy

Zoom cyfrowy

Polega on głównie na powiększeniu przez odpowiednie urządzenie, które skupia się w tym wypadku między innymi na matrycę obrazu cyfrowego. Oczywiście musimy brać pod uwagę, że tego typu powiększenie może doprowadzić do pogorszenia obrazu i równie dobrze możemy tego typu prace wykonać także na komputerze osobistym. Jednak samo powiększenie to tylko złudne wrażenie, bowiem wszystko wygląda bardzo sztucznie a obraz generowany jest bezpośrednio przez procesor w aparacie. Dlatego, jeśli ktoś mówi o zoomie i informuje nas o tym wszystkim w zaletach to znak, że ktoś stosuje chwyty marketingowe. Sami, więc widzimy jak tak naprawdę wygląda zoom.

Co, więc z tym wszystkim

Ciekawostką jest to, że zoom jest zwykle większy w mniejszych aparatach niż większych może nie jest to konkretna tendencja, ale mimo wszystko nie jest to jednoznaczna sprawa. Dlatego sami możemy się przekonać o tym, że zwykłe lustrzanki są lepszym rozwiązaniem niż wypasiony aparat z zoomem. Sami możemy ocenić czy faktycznie takie aparaty nam się spodobają. Oczywiście sprawny profesjonalista bardzo prosto rozpoznaje z jakim obiektywem ma do czynienia nic dziwnego, że w ten sposób o wiele łatwiej jest wybrać właściwe rozwiązanie, które w praktyce możemy wykorzystać.